INFOT KUUBA KOHTA

Piiriületamine
Kõikidel reisijatel peab olema kaasas "tourist card". Seda saab osta turisimifirmadest. Passi templit ei lööda ja "card" võetakse riigist väljumisel ära. Teie passi ei jää mingit jälge selle kohta, et olete viibinud Kuubal.
Kuubast lahkumisel tasutakse lõiv 25 USD.Toll
Kaasa on lubatud võtta isiklikud asjad, 10kg ravimeid ja 100.-USD eest muid asju. Reisijad ei pea deklareerima riiki sissetoodava valuuta kogust, kuid väljumisel riigist tuleb deklareerida valuuta, kui summa ületab 5000.-USD.

Raha ja arveldamine
Ära tuleb unustada valuuta konverteerimine - turistidelt kohalikku raha vastu ei võeta. Kehtivad kõik üldtunutud krediitkaardid kui need ei ole välja antud Ameerika pankade poolt.
Peale rahareformi 2004 novembris lubatakse arveldada ainult Eurodes või Kuuba peesodes. Dollarite vahetamise eest Eurodeks küsitakse 10% vahendustasu

Ööbimine
See on keeruline küsimus. Üldjuhul tuleb "tourist card"-ile märkida, kus ööbitakse. See peaks olema selline koht, mida teatakse e. hotell. Samas on võimalik juba lennujaamas saada pakkumine, kus öömaja (casa particulares - eramaja) saab isegi 15.-USD eest. Ühesõnaga, hinnad on 15 -150 USD öö eest.Kuritegevus
On minimaalne. Aga kunagi ei tasuks võtta liigseid riske.

HAVANNA

Hotellid
Hotel Nacional
Hinnad umbes 97 - 450.-USD. Ükski teine hotell Kuubas ei ole nii ilus kui see koloniaalstiilis ehitis. Hotell on ehitatud 1930 aastatel ja on kaksik Breakers hotellile Palm Beach'is, Floridas. Peale hotelli renoveerimist 1992 aastal ja 64miljoni dollari kulutamist on hotell väga vähe muutunud. Hotelli terassil võib näha paabulinde, õhtuti mängivad muusikud. Viimati oli seal näha ka blues-kitarristi, kes on mänginud ka koos Radariga kui see omal ajal Kuubas käis.
Tänu maffia ninamehele Meyer Lanskile sai sellest hotellist üks tuntumaid mängupõrguid kogu maailmas. Veel praegugi võib hotelli läänepoolse tiiva saalide seintel näha maffia ninameeste pilte. Tõsi küll, need ei ole enam nii avalikult nähtaval ,nagu mõned aastad tagasi.
Hotel Santa Isabel
Hinnad umbes 115 - 210.-USD. Kõige romantilisem hotell Havannas. Olles väike ja eksklusiivne, on seal elamine nagu kodus olemine. Asub vanalinnas ja on ehitatud 19 sajandil. Kahjuks puudub bassein.
Hotel Parque Central
Hinnad 140 - 225.-USD. See on üks luksuslikumaid hotelle Havanna vanalinnas. Asub ainult kiviviske kaugusel Rahvusteatrist ja Kapitooliumist. Hotell ise on ehitatud 17 sajandi hotelli varemetele.
Hotel Melia Habana
Kallis, 165 - 500.-USD. Sobib rohkem äriasjus reisijatele. Hotelli heaks omaduseks on see, et seal on suurepärane bassein ja seda on soovitatav kasutada ka väljaspool seda hotelli elaval turistil (näole tuleb manada sundimatu ilme ja kaasa võtta oma käterätt).
Hotel Commodore
Tagasihoidlik hotell, kuid seal on Havanna üks suuremaid disco'sid.

La Bodeguita del Medio
Restoran Havanna vanalinnas. Kuuba kõige kuulsam kreooli köök. Pakutakse hobuseliha ja musti ube. Samas tuleb tunnistada, et toidu kvaliteet jätab soovida. Restorani interjöör on jällegi väga huvitav - seinad on kaetud seda kohta külastanud inimeste nimedega ja fotodega. Ja seal on palju üle maailma tuntud inimesi!
Floridita Restaurant
See on koht, kus Hemingway jõi oma kuulsad daiquir'id kui ta luges või kirjutas. Jook on ise kallis (u. 4.-USD) ja koht ka. On spetsialiseerunud kalatoidule
La Terraza Restaurant
Asub Cojimaris, umbes 15 km Havannnast. Seda kohta on palju mainitud Hemingway raamatus Vanamees ja meri. Veel paar aastat tagasi võis vanameest ennastki seal näha rummi joomas. Kahjuks on ta nüüd surnud (104 aasta vanuselt!).
Restorani põhitoit on muidugi kala. Eriti tasub proovida kalasuppi.
La Casa del Habano
Calle 5ta. Esq. a 16 No. 1407
Ilmselt kõige tuntum Kuuba sigarite müügi koht. Vaatamata oma kuulsusele on peaaegu alati võimalik sealses konditsioneeriga baaris leida istumiskoht ning suitsetada sigarit ja juua 7 aastast rummi. Viimasel ajal (2004 veebr) on siiski asjad allmäge läinud - sigarid ei ole õige niiskusega, samuti on valik väike. Põhjuseks olevat sigaritoodangu vähenemine.
La Zorra y El Cuervo
Populaarne latin-jazz ööklubi mitte väga kaugel hotellist Nacional
El Cato Tuerto
Tõlkes Ühe Silmaga Kass. See on intiimne jazz-baar, kus mõned on kuulnud isegi ooperilauljaid esinemas. Samuti mitte väga kaugel hotellist Nacional
Partagas Fabrica de Tabacos
Üks vähestest sigarivabrikutest Havannas, mis on avatud ka turistidele. Üks ringkäik, mis kestab 30-45 min maksab 5-10.-USD.
Tropicana Cabaret Kabaree.
Hemingway muuseum
Koht asub Havanna äärelinnas ida poole. Üldjuhul isegi taksojuhid ei tea kuidas sinna saab ja see koh ei jää ka tavalistele Havanna kaartidele. Pikema otsimise peale aga leiab koha üles.
Club Havana
See on klubi, mis asub Havannast läänepoolses äärelinnas. On mõeldud diplomaatidele ja välisfirmade juhtidele. Sinna pääseb ka turist kui ta ei jäta väga ränduri muljet. On olemas mitu ujulat, rand, tenniseväljakud, jahisadam. Samuti saab treenida golfi, käia jõusaalis. On olemas restoran, internetiühendus. Hinda ei mäleta täpselt, oli vist 1200.-USD aastas, kuid sissepääsu sai osta ka 1 kuuks, mis oli umbes 120.-USD, ning kaasa võib võtta 1 kaaslase.
Marina Hemingway
Jahisadam ja veespordikeskus. Asub Havannast peaaegu väljas lääne suunas. Kohe sissekäigu juures sadama territooriumile on väga hea toiduga itaalia restoran. Ka joogid jahtklubi baaris on suhteliselt odavad võrreldes kesklinnaga
Playa del Este
Lähim liivarand Havannale. Sõita tuleb 20-25 km ida suunas. Oma käterätikud võiks kaasas olla

VARADERO
Kõige populaarsem suvituspiirkond. Koos on hästi palju hotelle, kohalikel on sellele maa-alale juurdepääs raskendatud. Kui sinna kohta satutakse aga ööbimise vajadust ei ole, tasuks kasutada hotelli Melia Las Americas. Seal on üks maailma tuntumaid turistide beach'e. Hotelli lobby baarist saab otse randa minna ja eelmal rannas on endine DuPont'i perekonna suvila, kus nüüd on baar ja restoran. Samuti on selles hotellis väga hea itaalia restoran.

CIENFUEGOS
Kaunis linn, mis jääb Havannast 256 km kaugusele Kuuba lõunarannikule
Jahisadamast saab rentida katamaraane ja purjekaid. Näiteks 7 päeva live-on-board katamaraanil 10-le inimesele maksis 5000.-USD.
4 tundi kalastamist kaatril, millega saab püüda suuri kalu, maksis 200.-USD
Linnast umbes 25 km kaugusel asub 3* all inclusive hotell Rancho de Luna, mille hind kaheses toas on 40.-USD.
Edasi Trinidadi poole sõites tuleb vastu Guajimico. See on tuntud sukelduskoht ja seal saab ööbida ka suurte karavanbussidega

TRINIDAD
Väga vana linn. Asutatud 16 sajandil ja praegu UNESCO kaitse all. Tähtsamaid kohti on hakatud restaureerima aga ülejäänud maju pole värvitud ja korrastatud peale nende ehitamist (päris nii hull ka lugu ei ole!). Linnas on mitmed baare ja klubisid, kus mängitakse igal õhtul salsat ja jazzi.
Jalutuskäigu kaugusel kesklinnast asub lennuväli. Sealt saab tellida 130-150 USD eest 20 minutilise lennu linna kohal. Lennukiks on An-2 ja see teeb kohutavat müra. Lendurid oskavad ka vene keelt kuna on oma lendamise selgeks saanud Nõukogude Liidus.

SANTIAGO DE CUBA
Suuruselt teine linn Kuubal. Seal on rikkalikult ajaloo- ja kultuurimälestisi.

CAYO COCO
Asub Havannast umbes 400km kaugusel. Kuigi koht asub saarel, saab sinna sõita ka autoga mööda kitsast tammi. Kui minna hotelli Melia Cayo Coco All Inclusive (umbes 100.-USD/ööpäev), saate suurepärase teeninduse. Selle hinna sees on rikkalik söök erinevates restoranides, samuti kõik alkohoolsed joogid. Suurepärased on ka sportimise võimalused - tennis, erinevad veespordialad, k.a. sukeldumise algkursus.

SUKELDUMINE KUUBAL
Tuntumad kohad on :
Maria la Gorda - 39 sukeldumiskohta (võib näha ka haisid ja kilpkonni)
Havanna - 72 sukeldumiskohta
Cayo Largo - 332 sukeldumiskohta
Varadero - 32 sukeldumiskohta
Trinidad - 21 sukeldumiskohta
Cienfuegos - 46 sukeldumiskohta
Cayo Coco - 20 sukeldumiskohta
Jardines de la Reina - 33 sukeldumiskohta
Santa Lucia - 35 sukeldumiskohta
Santiago de Cuba- 73 sukeldumiskohta

MUUD MÄRKSÕNAD

Mojito
kohalik populaarseim kokteil, mis koosneb rummist, suhkrust, piparmündilehtedest, laimist ja alkoholilahjendajast.

Sigarid
on olemas kolme sorti sigareid:
1) ostetakse poest. Need on sigarid, mida saab ametlikult ka üle piiri tuua. Neid sigareid müüakse üldjuhul karbi kaupa. Kui on vaja osta väiksem kogus, siis tasub poest küsida, mida on hetkel ühekaupa saadaval.
2) sigarid, mida tehakse kohapeal valmis. Tavaliselt on need kangemad, kuna sigarid vajaksid mõned kuud seismist enne kui neid tõmmatakse.
3) sellised sigarid, mida pakutakse turgudel ja mujal althõlma. Üldjuhul on tegemist rämpsuga vaatamata müüja väidetele, et tema ema, onu, vend töötab tehases ja sigarid on sealt salaja välja toodud. Hind on 40-60 USD karbi eest. Nende sigarite hulgast võib leida ka väärt kaupa kuid kui te ei ole spetsialist, siis ei tasuks nendega riskida. Samuti võib tekkida tollis probleeme.

Koostas: Jüri Erm
Eesti-Kuuba Sõprusühing